معاون وزیر خارجه کره شمالی مقایسه کره شمالی دارای سلاح های هسته ای و موشک های بالستیک با لیبی که فاقد این هر دو بود را مقایسه ای ابلهانه دانست. در حالی که گشایش‌های چند هفته گذشته در روند دیپلماسی بین آمریکا و کره شمالی نوید مذاکره دوجانبه سران دو کشور برای خلع سلاح هسته‌ای […]

معاون وزیر خارجه کره شمالی مقایسه کره شمالی دارای سلاح های هسته ای و موشک های بالستیک با لیبی که فاقد این هر دو بود را مقایسه ای ابلهانه دانست.

در حالی که گشایش‌های چند هفته گذشته در روند دیپلماسی بین آمریکا و کره شمالی نوید مذاکره دوجانبه سران دو کشور برای خلع سلاح هسته‌ای را می‌داد، مقامات دو کشور در روزهای گذشته لحن تندی را نسبت به یکدیگر در پیش گرفته‌اند.

به گزارش عصرایران به نقل از سی‌ان‌ان، معاون وزیر امور خارجه کره شمالی امروز(پنج شنبه) با لحنی تند “مایک پنس” معاون رییس جمهوری آمریکا را آدمی ابله توصیف کرده است.

پنس در مصاحبه اخیر خود با شبکه خبری “فاکس نیوز” آمریکا درباره مقایسه بین لیبی و کره شمالی گفته بود: بحث‌هایی در خصوص مدل لیبی مطرح شد، همان‌گونه که می‌دانید، رئیس‌جمهوری تصریح کرده‌است که تنها در صورتی که کیم جونگ‌اون توافق نکند، به الگوی لیبی دچار خواهد شد.” او در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره تهدید بودن اظهارات بولتون درباره لیبیایی شدن کره شمالی، با رد این مساله گفت این اظهارات بیش از آنکه تهدید باشد، اذعان به یک حقیقت بوده است.

پنس همچنین به “کیم جونگ اون” رهبر کره شمالی هشدار داد که اگر رهبر کره شمالی، فکر کند می‌تواند ترامپ را به بازی بگیرد، اشتباه بزرگی مرتکب شده است.

پیشتر “جان بولتون” مشاور امنیت ملی ترامپ در مصاحبه‌ای گفته بود که الگوی مورد نظر آمریکا برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی باید مشابه الگوی لیبی باشد. این اظهارات جنجال زیادی به پا کرد تا جایی که کاخ سفید با صدور بیانیه ای کوشید از تبعات منفی این اظهارات برای دیپلماسی آمریکا بکاهد و مقایسه لیبی و کره شمالی را فرضی مردود دانست.

“چویی سان‌هوی”، معاون وزیر امور خارجه کره شمالی روز پنج شنبه- امروز- در گفت و گو با خبرگزاری رسمی کره شمالی با اظهار شگفتی از اظهارات اخیر مایک پنس، این اظهارات را “ابلهانه و ناشی از نادانی” دانسته است. او مقایسه کره شمالی دارای سلاح های هسته ای و موشک های بالستیک با لیبی که فاقد این هر دو بود را مقایسه ای ابلهانه دانست.

او گفته:” ما نه التماس خواهیم کرد که آمریکا با ما مذاکره کند و نه خودمان را دردسر می‌دهیم تا آن‌ها را متقاعد به مذاکره کنیم.”

این مقام کره شمالی برگزاری دیدار دوجانبه ترامپ با رهبر کره شمالی را بستگی به اراده و رفتار طرف آمریکایی دانست و تهدید کرد اگر آمریکا حسن نیت کره شمالی برای انجام مذاکره را رد کند، او به رهبر کره شمالی پیشنهاد خواهد کرد در مورد دیدار برنامه‌ریزی‌شده با رئیس‌جمهوری آمریکا در ۲۲ خرداد در سنگاپور، تجدیدنظر کند.”

گفتنی است ترامپ نیز سه‌شنبه گذشسته در دیدار با همتای کره جنوبی خود در کاخ سفید از احتمال تعویق و یا حتی لغو دیدار دوجانبه خود با رهبر کره شمالی سخن گفته است.

ترامپ تغییر لحن مقامات کره شمالی درباره مذاکره با آمریکا را به گردن رییس جمهورری چین انداخت و مدعی شد پس از دومین دیدار رهبر کره شمالی با رییس جمهوری چین، لحن دولت کره شمالی نسبت به مذاکره با آمریکا تغییر کرد.

با این حال ر ییس جمهوری آمریکا دیروز در مصاحبه با فاکس نیوز لحن نرم‌تری گرفت و اعلام کرد هفته آینده معلوم خواهد شد که مذاکره او با رهبر کره شمالی سرموعد برگزار خواهد شد یا نه. ترامپ گفت اگر این دیدار برگزار شود هم برای دنیا و هم برای کره شمالی اتفاق فوق‌العاده‌ای خواهد بود.

  • منبع خبر : عصرایران