چهارشنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۶
»   آخرین خبرها, سیرجان, یادداشت  »   پياده‌روي به سلامت و نشاط جامعه كمك مي‌كند
17 بازدید
۲۹ دی ۱۳۹۴ , ساعت ۲۲:۱۲

نقش مهندسی پیاده‌روها در سلامت شهروندان؛

پیاده‌روی به سلامت و نشاط جامعه کمک می‌کند

امروزه یکی از مسایل مهمی که در شهرسازی مورد بررسی قرار دارد، طراحی پیاده‌روها و کارکردهای متفاوت آن در زیبایی شهر و سلامت شهروندان است. علاوه بر آن باید گفت که افراد نزدیک به پنجاه درصد از عبور و مرور درون شهری را بصورت پیاده انجام می‌دهند؛ استانداردسازی پیاده‌روهای شهرها برای عابرین پیاده بیش از خودروها اهمیت دارد؛ زیرا اگر عابرین استانداردهای عبور و مرور را رعایت کنند، بیش از ۵۰ درصد مخاطرات و تصادفات کاهش می‌یابد و برای خودروها هم امنیت بیشتری برقرار می‌شود. پیاده‌‌روی نه تنها اصلی‌ترین روش جابه-جایی افراد در داخل شهرها محسوب می‌شود، بلکه بهترین شیوه به حساب می‌آید. پیاده‌روی در مقایسه با سایر انواع وسایل نقلیه دارای مزیت‌های زیر است:
– منابع انرژی غیرقابل تجدید را صرف نمی‌کند و باعث آلودگی محیط زیست نمی‌شود
– ترافیک شهری را کاهش می‌دهد
– پیاده‌روی به سلامت و نشاط جامعه کمک می‌کند
پیاده‌روی به فضاهای شهری جنب و جوش و حرکت بخشیده و سبب رونق اقتصادی می‌گردد.
پس می‌طلبد که مسوولین شهری به جهت تقویت فرهنگ پیاده‌روی و تشویق همشهریان به این امر مهم، اقدامات خوبی در جهت بهبود کیفیت پیاده‌روها انجام دهند. پیاده‌روهای شهر باید طوری طراحی و مهندسی شوند که فرد هنگام پیاده‌روی احساس نشاط و آرامش کند و از پیاده رفتن خود لذت ببرد. بسیاری از مردم که به خاطر همین مشکلات ترجیح می‌دهند با ماشین به محل کار خود بروند و پیاده‌روی و ورزش را در پارک‌ها انجام دهند. در کنار مسایلی که ذکر شد، زیبا سازی پیاده‌روها هم می‌تواند مشوقی باشد برای همشهریانی که به پیاده‌روی علاقه دارند؛ البته در این طرح‌ها از کسبه و کسانی که در مجاورت پیاده‌روها هستند نیز می‌توان کمک گرفت؛ چون شهرداری بدون همکاری و مساعدت مردم موفق نخواهد شد.
انسان از فضا برای فعالیت‌های مختلف استفاده می‌کند. بنابراین فضاهای انسانی می‌بایست بر مبنای رفتارها و فعالیت‌های انسان طراحی شوند. در این میان پیاده‌روها که نخستین حلقه ارتباطی مناطق مسکونی با سایر کاربری‌ها و نخستین فضای تعاملات اجتماعی افراد می‌باشد، طراحی و ساماندهی آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شکی نیست که پیاده‌روهای شهری در ارتباطی تنگاتنگ با سلامت روان شهروندان است و امروزه با گسترش فیزیکی شهرها و به دلایل متعدد، نقش و اهمیت آن در تعاملات اجتماعی کمرنگ‌تر شده و پیاده‌روی رو به کاهش گذاشته است. لزوم ساماندهی پیاده‌روها به منظور ارتقای سلامت روان شهروندان باید بررسی گردد. همچنین لزوم سامان بخشی به عوامل بنیادی و ریشه‌ای تأثیرگذار بر پیاده‌روها، از سطوح ملی تا محلی که دچار آسیب‌های متعدد هستند نیز مورد توجه قرارگرفته است.

علی اسلامی پور

مطالب مرتبط:

گزارش تصویری اولین برف زمستانی سیرجان در سال ۹۶

گزارش تصویری اولین برف زمستانی سیرجان در سال ۹۶

گزارش تصویری از حضور گسترده مردم سیرجان در پای صندوق‌های رای گزارش تصویری از شلوغی شعب اخذ رای سیرجان در دقایق پایانی گزارش تصویری از شلوغی شعب اخذ رای سیرجان در دقایق پایانی گزارش تصویری از فعالیت ستاد حامیان حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در سیرجان
تازه‌های عکس
 • آخرین خبرها

 • اوقات شرعی

 • آب و هوا

  سیـــــرجـــــان
  بهمن ۴, ۱۳۹۶, ۱۲:۵۸
  بیشتر آفتابی
  بیشتر آفتابی
  16°C
  فشار کنونی: 1020 mb
  رطوبت: 17%
  سرعت باد: 7 km/h شرقجنوبشرق
  تند باد: 11 km/h
  UV-Index: 5
   
 • اخبار سیرجان

 • کارتون