چهارشنبه, ۰۴ بهمن ۱۳۹۶
»   آخرین خبرها, یادداشت  »   مهر مادری و پدری، شاه کلید تربیت فرزند
18 بازدید
۲۹ فروردین ۱۳۹۵ , ساعت ۱۳:۰۸

مهر مادری و پدری، شاه کلید تربیت فرزند

چرا تاثیرگذاری تربیت خانوادگی مهمتر از سایر مکان‌های تربیتی مثل مدرسه است؟ چرا همه علما خانواده را مهمترین نهاد اجتماعی می‌دانند؟ چرا ریشه و بنیان شخصیت هر فرد را خانواده و والدین تشکیل می‌دهند؟ پاسخ به همه این سوالات یک جمله است؛ چون در خانواده مهر و محبت وجود دارد که در اماکن دیگر کمتر یافت می‌شود.
تربیت واقعی به معنی زمینه سازی والدین برای پرورش استعدادهای درونی فرزندان است والدین ناآگاه مانند کشاورزی است که در زمینی که قابلیت کشت زعفران دارد گوجه بکارد؛ پس والدین باید بدون دخالت بیجا در پیشرفت کودک، فقط زمینه پرورش استعدادهای نهفته کودکان را فراهم سازند. برخی والدین تعبیرات اشتباهی از تربیت دارند؛ بعنوان نمونه بچه‌ای که زیاد ساکت و آرام باشد می‌گویند با تربیت است، بچه‌ای که مطیع محض باشد و اطلاعات عمومی بالایی دارد و یا شیک پوش و مرتب باشد را با تربیت می‌دانند. همه این تعبیرات اشتباه عوارضی دارند که ممکن است والدین به آنها آگاهی نداشته باشند. عوارض سکون و رکود باعث کاهش رشد، تغذیه کم، مستعد بیماری شدن، کاهش اعتماد به نفس و ترس‌های محیطی، عوارض مطیع محض بودن باعث کاهش عزت نفس در کودک وتخریب مقاومت نه گفتن، عوارض اطلاعات عمومی بالا باعث دچار غرور کاذب و خود رایی شدن، خودپسندی و تعطیلی تربیت و عوارض شیک پوشی متمایز شدن از نرم عمومی اجتماع جلوه گری و انتظارات بی پایان در بزرگسالی را به دنبال دارد. مهر مادری و پدری مهمترین اصل در تربیت فرزندان است؛ فرزندی که مهر مادری و پدری را در خانواده تجربه نکند وکمبود داشته باشد، از خانه فراری بوده و در جامعه دنبال مهر جایگزین می‌گردد؛ خصوصا نقش مادر در این خصوص حساس‌تر است و مادر باید بدون هیچ چشم داشتی مهر و محبت خود را نثار فرزندان کند؛ والدین هر چقدر امکانات و پول در اختیار فرزند بگذارند ولی کمتر در خانه باشند و کمتر محبت کنند هیچ فایده‌ای نخواهد داشت چون اصل اول تربیت مهر مادری و پدری است. محبت پدر و مادر باید بدون قید و شرط باشد مثل پدر نگوید اگر فلان امتحان قبول شدی دوستت دارم ولاغیر!
* شخصیت دادن به فرزندان اصل دوم تربیتی است؛ اگر برای فرزندمان شخصیت قائل نباشیم نمی‌توانیم فضایل اخلاقی را در آنها ایجاد کنیم. شخصیت دقیقا مانند سطح میزی است که می‌توان روی آن چیزهای دیگر را قرار داد.
* ایجاد حس آزادگی، وسعت روحی در فرزندان، والدین باید با تربیت، ظرفیت وجودی و روحی فرزندان را افزاش دهند؛ نمونه رفتار اشتباه «دخترم کلید عروسک را خاموش کن باطری آن تمام می‌شود!»
* ایجاد شناخت، ارزیابی، تحلیل، استنباط در فرزندان، اصل دیگر تربیتی است؛ از همان کودکی باید قدرت شناخت و ارزیابی را در کودکان نهادینه کنیم، سعی شود در حد فهم کودکان برایشان مسایل را تحلیل و به زبان ساده توضیح دهیم؛ بعنوان نمونه به جای اینکه بگوییم “بخاری خطرناکه نزدیک نشو!ژ” کودکمان را در آغوش گرفته و با نزدیک شدن به بخاری بگذاریم گرمای آن را تجربه و احساس کند.

علی اسلامی پور (مدرس دانشگاه صنعتی سیرجان)

مطالب مرتبط:

گزارش تصویری اولین برف زمستانی سیرجان در سال ۹۶

گزارش تصویری اولین برف زمستانی سیرجان در سال ۹۶

گزارش تصویری از حضور گسترده مردم سیرجان در پای صندوق‌های رای گزارش تصویری از شلوغی شعب اخذ رای سیرجان در دقایق پایانی گزارش تصویری از شلوغی شعب اخذ رای سیرجان در دقایق پایانی گزارش تصویری از فعالیت ستاد حامیان حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در سیرجان
تازه‌های عکس
 • آخرین خبرها

 • اوقات شرعی

 • آب و هوا

  سیـــــرجـــــان
  بهمن ۴, ۱۳۹۶, ۱۲:۵۷
  بیشتر آفتابی
  بیشتر آفتابی
  16°C
  فشار کنونی: 1020 mb
  رطوبت: 17%
  سرعت باد: 7 km/h شرقجنوبشرق
  تند باد: 11 km/h
  UV-Index: 5
   
 • اخبار سیرجان

 • کارتون