یکشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
»   آخرین خبرها, خبر داغ, سیرجان, گفت‌وگو  »   محمود رفعتي در گفت‌وگو با همشهری: هیچ درخت سبزی را قطع نکرده‌ام
53 بازدید
۴ آذر ۱۳۹۵ , ساعت ۷:۴۹

محمود رفعتی در گفت‌وگو با همشهری: هیچ درخت سبزی را قطع نکرده‌ام

به اطرافمان نگاه کنیم؛ به چوب‌ها و سنگ‌ها؛ به شکل و به ریشه‌های درخت‌ها که شکل‌های انتزاعی عجیبی دارند. به اطرافمان نگاه کنیم. اگر ساقه‌ای خشکیده را می‌بینیم می‌توانیم کمی تأمل کنیم و دقیق‌تر شویم.

شاید رازی در آن پنهان باشد. این‌روزها در موزه‌‌ی هنرهای فلسطین نمایشگاه  مجسمه‌های چوبی «محمود رفعتی» برپا بود؛ نمایشگاهی پر از آثاری که با چوب‌های خشک ساخته شده‌‌بودند.

02513-mahmod-rafati

در این نمایشگاه بهتر متوجه می‌شدیم که چوب‌ها چه تصویرهایی انتزاعی در درون خود دارند. از این چوب‌ها شکل‌های گوناگونی متولد می‌شود، شکل‌هایی که گاهی شبیه‌آدم‌ها هستند و گاهی شبیه موجودات افسانه‌ای.

رفعتی، هنرمندی سیرجانی است که از سال ۱۳۶۰ عکاسی می‌کرده و حالا چند سالی است که به خلق کارهای حجمی مشغول است.

محمود رفعتی شهریور ۱۳۳۵ در شهرستان سیرجان متولد شده‌ و نخستین نمایشگاه عکسش را با عنوان «یادگارهای سنگ و خاک» در سال ۱۳۷۱ برگزار کرده‌است.

خودش  دراین‌باره می‌گوید: «من عاشق هنر و طبیعت‌ هستم، آثارم را با عشق خلق می‌کنم و بیش‌تر به دنبال بروز احساسات خودم هستم. کارم را با عکاسی شروع  کردم. اما در هنگام عکاسی از طبیعت به درختان خشک‌شده و شاخه‌هایی برخورد کردم که هر کدام برایم پیام و روایتی خاص داشت. آن‌ها را از دل طبیعت جمع‌آوری ‌کردم و بعد به کار با چوب مشغول شدم.»

او به خبرنگار هفته‌نامه‌ی دوچرخه می‌گوید: «من برای این حجم‌ها هیچ درختی را قطع نکرده‌ام. هیچ درخت سبزی قطع نشده است. من درختانی را که از آفت خراب‌ شده‌اند یا ریشه‌ها و چوب‌های آماده‌ی سوختن را پیدا می‌کنم و بر روی آن‌ها کار می‌کنم.

المان‌هایی به آن‌ها اضافه می‌کنم تا آن‌چه را که در ذهنم دارم به بیننده‌ی اثر منتقل کنم، هرچند برداشت از این آثار آزاد است و هربیننده‌ای می‌تواند برداشت خودش را داشته باشد.

02514-mahmod-rafati

هرقسمتی از چوب‌ها مخصوصاً ریشه‌ها مفاهیمی را در ذهن من ایجاد می‌کنند.  فرق ندارد چه گیاهی باشند. گل‌های باغچه،  ریشه‌های درخت گردو و… من هرکجا که می‌روم دنبال این چوب‌ها هستم.

دوستانم که مرا می‌شناسند اگر چیزی پیدا کنند به کارگاه من می‌آورند. چیزهای دیگری مثل پارچه و سکه و… را به این حجم‌ها اضافه می‌کنم.»

این نمایشگاه که از دوم آبان ۹۵ کار خود را آغاز کرد تا ۱۶ آبان دایر بود.

 

منبع: همشهری آنلاین

مطالب مرتبط:

نمایشگاه مجسمه‎های چوبی محمود رفعتی هنرمند سیرجانی افتتاح شد. بعد از ظهر امروز طی مراسمی نمایشگاه مجسمه‎های چوبی محمود رفعتی هنرمند سیرجانی افتتاح شد. این نمایشگاه شامل 75 اثر چوبی است که تاکنون در استان‎های تهران، هرمزگان و اصفهان برگزار شده است. نمایشگاه آثار...
حضور رییس جمهور در شرکت گل گهر و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه ای در استان کرمان

حضور رییس جمهور در شرکت گل گهر و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه ای در استان کرمان

حضور رییس جمهور در شرکت گل گهر و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه ای در استان کرمان ورود رییس جمهور به فرودگاه بین المللی سیرجان گزارش تصویری اولین برف زمستانی سیرجان در سال ۹۶ گزارش تصویری از حضور گسترده مردم سیرجان در پای صندوق‌های رای
تازه‌های عکس
 • آخرین خبرها

 • اوقات شرعی

 • آب و هوا

  سیـــــرجـــــان
  بهمن ۲۹, ۱۳۹۶, ۲۳:۰۴
  صاف
  صاف
  16°C
  فشار کنونی: 1010 mb
  رطوبت: 29%
  سرعت باد: 11 km/h جنوبجنوبغرب
  تند باد: 11 km/h
  UV-Index: 0
   
 • اخبار سیرجان

 • کارتون