سه شنبه, ۰۳ بهمن ۱۳۹۶
»   آخرین خبرها, اخبار مهم, خبر داغ, سیرجان  »   گلیم سیرجان، در آستانه جهانی شدن در شنبه تاریخ‌ساز
3 بازدید
۲۵ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۰۷

در آستانه حضور نمایندگان یونسکو در سیرجان؛

گلیم سیرجان، در آستانه جهانی شدن در شنبه تاریخ‌ساز

نشست هم اندیشی ثبت جهانی گلیم با حضور کارگروه گلیم شهرستان سیرجان و خبرنگاران صبح امروز در دفتر فرماندار ویژه سیرجان برگزار شد.

نشست هم اندیشی ثبت جهانی گلیم با حضور کارگروه گلیم شهرستان سیرجان و خبرنگاران صبح امروز در دفتر فرماندار ویژه سیرجان برگزار شد.

در این مراسم نماینده استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سیرجان با بیان اینکه همه زیرساخت‌های لازم برای به ثبت رساندن رخداد مهم تاریخی در سیرجان آماده است، وجود اهالی رسانه به منظور تبلیغ و اطلاع رسانی را مهم برشمرد و گفت: قطعا پیگیری و دغدغه مردم و مسوولین باعث شد میراث فرهنگی سیرجان در آستانه ثبت جهانی قرار گیرد.

دکتر منصور مکی‌آبادی با بیان اینکه تاکنون با همت مسوولین توفیقی حاصل شده تا بتوانیم ۲۰ اثر تاریخی شهرستان سیرجان را مرمت و بازسازی کنیم، افزود: ثبت جهانی گلیم همتی بزرگ و عزمی راسخ را ‌طلبید که طبق محاسبات انجام شده برای راه‌اندازی موزه گلیم، نمایشگاه، المان و بازارچه دایمی گلیم و … که از شاخصه‌های مهم در قوانین شورای صنایع دستی وابسته به سازمان جهانی یونسکو است، اعتباری بالغ بر ۱۰میلیارد تومان با کمک مردم و مسوولین تامین شد تا بتوانیم این امر مهم را محقق کنیم.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات دکتر توحدی مشاور سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور مبنی بر اینکه در هیچ جایی از کشور همکاری و همت مسوولین را اینگونه ندیده بودیم، اضافه کرد: ما رقبایی مانند شهرهای رابر، راور، کردستان، تبریز، کرمانشاه و لرستان را در سطح کشور داریم که با همت راسخ مسوولین گوی سبقت را از آنها ربودیم تا بتوانیم گلیم شیریکی پیچ سیرجان را به جهان معرفی کنیم.

نماینده استاندار و فرماندار ویژه شهرستان سیرجان اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، نمایندگان سازمان جهانی یونسکو روز شنبه با حضور در شهر سیرجان “گلیم شیریکی پیچ سیرجان” و روستای دارستان را بعنوان دهکده جهانی گلیم به ثبت خواهند رساند.

همچنین محسن آرش معاون عمرانی فرماندار سیرجان گلیم شیریکی پیچ سیرجان را عروس میراث فرهنگی ایران دانست و بیان کرد: هویت ما با میراث فرهنگی شناخته شده است؛ برخی مردم نمی‌دانند گلیم شیریکی پیچ چیست و از ماهیت آن اطلاعی ندارند که در این خصوص باید اطلاع‌رسانی جامعی انجام شود.

وی افزود: طی سال‌های اخیر برای ثبت جهانی گلیم شیریکی پیچ سیرجان از سوی نمایندگان یونسکو ۱۰ آیتم ملاک ارزیابی عنوان شد که حوشبختانه با همکاری همه دستگاه‌ها موفق شدیم این امر را محقق کنیم.

محسن آرش ادامه داد: تنها ۱۷شهر در جهان به ثبت جهانی رسیده‌اند که این افتخار نیز نصیب شهر سیرجان شد تا نام خود را در این میان به ثبت برساند.

در پایان این نشست دکتر توحدی مشاور سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور طی تماس تلفنی گفت: سیرجان گنجینه میراث فرهنگی کشور است و همه باید دست در دست هم دهیم تا با استفاده از پتانسیل‌های موجود، تاریخ مهم سیرجان را در حوزه میراث فرهنگی به ثبت رسانیم.

مطالب مرتبط:

گزارش تصویری اولین برف زمستانی سیرجان در سال ۹۶

گزارش تصویری اولین برف زمستانی سیرجان در سال ۹۶

گزارش تصویری از حضور گسترده مردم سیرجان در پای صندوق‌های رای گزارش تصویری از شلوغی شعب اخذ رای سیرجان در دقایق پایانی گزارش تصویری از شلوغی شعب اخذ رای سیرجان در دقایق پایانی گزارش تصویری از فعالیت ستاد حامیان حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در سیرجان
تازه‌های عکس
 • آخرین خبرها

 • اوقات شرعی

 • آب و هوا

  سیـــــرجـــــان
  بهمن ۳, ۱۳۹۶, ۰۶:۳۸
  بیشتر ابری
  بیشتر ابری
  -1°C
  فشار کنونی: 1020 mb
  رطوبت: 30%
  سرعت باد: 0 km/h جنوبشرق
  تند باد: 0 km/h
  UV-Index: 0
   
 • اخبار سیرجان

 • کارتون