یکشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
»   آخرین خبرها, اخبار مهم, خبر داغ, سیرجان  »   ثبت جهانی گلیم سیرجان منوط به تایید دیگر کارشناسان جهانی
15 بازدید
۲ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۵۳

در ادامه روند ثبت جهانی گلیم سیرجان و بازدید نمایندگان یونسکو؛

ثبت جهانی گلیم سیرجان منوط به تایید دیگر کارشناسان جهانی

در صبحانه کاری که با حضور نمایندگان یونسکو و مسوولین کشوری، استانی و تنی چند از مدیران شهری برگزار شد، فرماندار ویژه شهرستان سیرجان برنامه بازدید را ارایه کرد و منتظر تایید نهایی کارشناسان جهانی یونسکو است.

در صبحانه کاری که با حضور نمایندگان یونسکو و مسوولین کشوری، استانی و تنی چند از مدیران شهری برگزار شد، فرماندار ویژه شهرستان سیرجان برنامه بازدید را ارایه کرد و منتظر تایید نهایی کارشناسان جهانی یونسکو است.

به گزارش سیرنا، مردم و مسوولین سیرجان روز شنبه و در آخرین روز تیرماه سالجاری، شاهد حضور “خانم دکتر غادا حجاوی قدومی از کویت و آقای دکتر کی‌وین دیوید از استرالیا” دو تن از نمایندگان سازمان جهانی یونسکو، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور و تنی چند از مسوولین استان بودند تا هنر و صنایع دستی خود را در راستای جهانی شدن به منصه ظهور بنشانند.

دکتر رضا سروش‌نیا سرپرست شهرداری سیرجان گفت: یکی از مهمترین اقدامات و فعالیت‌های فرهنگی مجموعه شهرداری اختصاص ساختمان به موزه گلیم است؛ با توجه به اینکه گلیم شیریکی پیچ از شاخص‌ترین دستبافته‌های عشایر و روستاییان شهرستان سیرجان محسوب می‌شود و دارای قدمت چندین ساله است، این شهر به عنوان شهر ملی گلیم ایران معرفی شده و در راستای ثبت ملی گلیم سیرجان از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پیشنهاد جهانی شدن شهرستان سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم، شهرداری سیرجان نیز تمام توان خود را در این خصوص به کار گرفت تا مسوولیت فرهنگی اجتماعی خود را در این راستا به بهترین نحو انجام دهد.

وی با بیان اینکه موزه‌ی گلیم سیرجان می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در توسعه و پیشرفت صنعت میراث فرهنگی و جهانگردی ایفا کند که علاوه بر جذابیت می‌تواند عامل مهمی در معرفی فرهنگ و تمدن مردم سیرجان باشد افزود: در اجرای تفاهمنامه کارگروه میراث فرهنگی سیرجان و با استناد به بند ۶ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها و مصوبه شورای اسلامی شهر سیرجان و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری کرمان در خصوص تاسیس موزه تخصصی گلیم و دست‌بافته‌های روستایی و عشایری، در ساختمانی متعلق به شهرداری با زیربنایی به مساحت ۶۲۰مترمربع در ۲ طبقه جنب پارک ترافیک اقدامات لازم انجام شد.

بازدید کارشناسان یونسکو پس از این نشست کوتاه آغاز شد و ارزیابان از کارگاه‌های بافت گلیم، کارگاه‌های رنگرزی، و روستای دارستان “خاستگاه گلیم پیچ شیریکی سیرجان” بازدید و از نزدیک با بافندگان و فعالان این عرصه دیدار و گفتگو کردند.

شور و استقبال مردمان دیار دارستان وصف ناپذیر بود؛ آنچنان شوقی در نگاه آنها موج می‌زد که گویی همه آنها به آرزوی خود دست یافته‌اند و نتیجه سال‌ها تلاش و کوشش هنری خود را به دست آوردند.

این مراسم به مدت بالغ بر ۱۵ ساعت به طول انجامید و بازدیدکنندگان در ادامه از موزه، بازار، نمایشگاه و محل آموزش گلیم دیدن کردند تا از روند و کم و کیف آیتم‌های ثبت جهانی گلیم شیریکی پیچ سیرجان برای تهیه و ارسال گزارش به دیگر نمایندگان یونسکو مستقر در کشورهای جهان اطلاعات و تصاویر کافی کسب کنند.

برگزاری نشست خبری در سالن کنفرانس گل‌گهر و جمع بندی از بازدیدهای انجام شده پایان مراسم بود.

در این نشست دکتر منصور مکی‌آبادی فرماندار ویژه شهرستان سیرجان ضمن ابراز خشنودی از حصول نتیجه مثبت که بیش از ۲سال تلاش و کوشش در راستای جهانی شدن هنر دستی مردمان سیرجان و تقدیر از همه مردم و مسوولینی که در این مسیر دشوار گام برداشتند گفت: در صورت ثبت جهانی گلیم سیرجان، یکسری استاندارهای لازم همسو با استاندارهای ارایه شده از سوی نمایندگان یونسکو و نوآوری‌های نوین اجرا کنیم.

همچنین دکتر غادا حجاوی قدومی در ادامه این نشست، بازدید و آمادگی مردم و مسوولین سیرجان را پربار و وصف‌ناپذیر برشمرد و یادآور شد: امروز موارد و آیتم‌های زیادی در قالب برنامه‌های گوناگون و متنوع مشاهده شد و دختران، زنان و مادربزرگ‌ها در خانه‌های قدیمی فعالیت می‌کردند که گلیم بافی را به صورت سنتی از نسلی به نسل دیگر منتقل کرده بودند.

وی فضای کارگاه‌های گلیم بافی و رنگرزی، برگزاری دوره‌های آموزشی رایگان، و نمایشگاه گلیم را بسیار خوب توصیف کرد و افزود: یکی از نکات مهم در کارگاه‌های گلیم بافی، نگاه جهانی و صادرات بود که سلسله مراتب را از سنتی به مدرن تبدیل کرده است.

دکتر کی‌وین دیوید دیگر نماینده سازمان جهانی یونسکو در این مراسم خاطرنشان کرد: روند ثبت جهانی گلیم سیرجان هنوز به پایان نرسیده و مسوولین سیرجانی باید برنامه‌های خود را پس از ثبت‌ گلیم شیریکی پیچ سیرجان در عناوین جهانی ارایه دهند.

وی افزود: ما گزارشات و تصاویر تکمیلی از بازدید امروز را به دیگر نمایندگان سازمان جهانی یونسکو در دیگر کشورهای اروپایی، آفریقایی، آمریکا و آسیا ارسال خواهیم کرد و نتیجه نهایی را اعلام می‌کنیم.

مطالب مرتبط:

حضور رییس جمهور در شرکت گل گهر و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه ای در استان کرمان

حضور رییس جمهور در شرکت گل گهر و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه ای در استان کرمان

حضور رییس جمهور در شرکت گل گهر و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه ای در استان کرمان ورود رییس جمهور به فرودگاه بین المللی سیرجان گزارش تصویری اولین برف زمستانی سیرجان در سال ۹۶ گزارش تصویری از حضور گسترده مردم سیرجان در پای صندوق‌های رای
تازه‌های عکس
 • آخرین خبرها

 • اوقات شرعی

 • آب و هوا

  سیـــــرجـــــان
  بهمن ۲۹, ۱۳۹۶, ۲۳:۰۶
  صاف
  صاف
  14°C
  فشار کنونی: 1010 mb
  رطوبت: 34%
  سرعت باد: 7 km/h جنوبجنوبغرب
  تند باد: 11 km/h
  UV-Index: 0
   
 • اخبار سیرجان

 • کارتون