یکشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
»   آخرین خبرها, اخبار مهم, سیرجان, گزارش  »   سیرجان رتبه دوم طلاق استان را به خود اختصاص داد
64 بازدید
۱۵ مهر ۱۳۹۶ , ساعت ۲۱:۳۴

سیرجان رتبه دوم طلاق استان را به خود اختصاص داد

آمار از افزایش میزان طلاق در کرمان حکایت دارد بطوریکه طبق اعلام مسئولان از هر چهار و نیم ازدواج یک مورد به جدایی ختم می شود که دلیل اصلی این مساله، عدم وجود مهارت زندگی مشترک است.

طی سال گذشته در استان کرمان ۲۵ هزار و ۴۸۳ ازدواج ثبت شده است که به ترتیب مربوط به شهرستانهای کرمان، کهنوج و جیرفت می شده در همین مدت طبق اعلام اداره ثبت و اسناد و املاک استان کرمان ۵ هزار و ۶۲۷ طلاق نیز در استان روی داده است که اکثر این طلاق ها ازدواج هایی بوده که کمتر از پنج سال از آن ها گذشته است.

در جمع طلاق گرفته ها نیز بیشترین زوج ها مربوط به کرمان، سیرجان و بم بوده اند. اما جالب این است کمترین میزان طلاق در شهرستانهای سنتی استان ثبت شده و آمار ریگان در این خصوص جالب است در چهار ماه ابتدایی سال جاری در کنار افزایش ازدواج در ریگان که یکی از سنتی ترین شهرستانهای استان کرمان محسوب می شود شاهد کاهش ۳۶ درصدی طلاق هستیم.

اما در همین مدت آمار نشان می دهد هر ۶۲ دقیقه یک پرونده طلاق در استان کرمان تشکیل شده است که این آمار نگران کننده است و باید فکری به حال روند رو به رشد جدایی زوج ها اندیشیده شود.

طبق اعلام معاونت آمار و فناوری دادگستری استان کرمان در چهار ماه اول سال جاری در کرمان دو هزار و ۸۵۶ پرونده طلاق تشکیل شده است که البته این آمار در مقایسه با سال قبل تغییری نداشته است.

هفته گذشته رئیس کل دادسگتری کرمان در خبری اعلام کرد که در حوزه آسیب اجتماعی طلاق با رشد سریع پرونده ها در محاکم قضایی مواجه هستیم.

یدالله موحد با ابراز نگرانی از افزایش آمار طلاق بیان کرد: متاسفانه طبق آمارها به طور متوسط در استان کرمان به ازای هر ۴ونیم ازدواج یک طلاق به ثبت رسیده است.

مراکز مشاوره خانواده در کرمان تقویت شوند

رییس شورای قضایی استان کرمان بر راه اندازی مراکز مشاوره خانواده وازدواج در کنار دادگاه های خانواده تاکید کرد و گفت:علیرغم اقدامات خوبی که در زمینه کاهش پیشگیری از طلاق در شهر کرمان صورت پذیرفته است اما نیازمند همکاری و هم افزایی تمام مجموعه ها در زمینه کاهش این آسیب اجتماعی و بهبود وضعیت فعلی  هستیم.

امام جمعه موقت استان کرمان اظهارداشت: یکی از دغدغه های موجود آمار آسیبهای اجتماعی است که در این زمینه همه دستگاههای فرهنگی باید ورود کنند و با برنامه ریزی مطلوب این آسیبها را کاهش دهیم.

حجت الاسلام مهدی عرب پور افزود: یکی از آسیبهای اجتماعی طلاق و مشکلات خانوادگی است که باید با استفاده از ارزشهای دینی و فرهنگی استحکام خانواده ها را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: کمیته های آسیب های اجتماعی باید با همکاری و همراهی فعالان فرهنگی تشکیل و برنامه ریزی ویژه ای برای تثبیت بنیان خانواده ها اندیشیده شود.

وی گفت: طلاق آسیب های بسیار دیگری را به همراه دارد و می تواند مشکلات را تشدید کند و باید این مشکل را با افزایش مهارت های زندگی و استفاده از الگوهای دینی و مذهبی افزایش دهیم.

حجت الاسلام عرب پور خواستار توجه دقیق و موشکافانه و تحقیقی به خانواده شد و افزود: متاسفانه قبح طلاق در جامعه شکسته شده است در حالیکه در گذشته به طلاق به عنوان امری نا مطلوب نگاه می شد.

امام جمعه موقت کرمان ادامه داد: باید به صورت بومی و محلی در همه مراکز جمعیتی دلایل استحکام خانواده ها و همچنین دلایل بروز مشکل در بیان خانواده ها را بررسی کنیم.

وی به وجود رسانه های بیگانه اشاره کرد و افزود: وجود این رسانه ها در راستای تضعیف خانواده ها ست و از محتوای این برنامه ها می توان پی برد دشمن برای ضربه به خانواده ها برنامه ریزی کرده است.

همچنین معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری استان کرمان در آخرین آمار از رشد طلاق در کرمان خبر داده و می گوید:  طی پنج ماهه ابتدای سال جاری سه هزار ۵۷۱ پرونده طلاق در دادگستری به ثبت رسیده است.

افزایش طلاق توافقی در کرمان

حمید خالقی از رشد نگران کننده  طلاق توافقی در کرمان خبر داد و افزود: طی پنج ماهه ابتدای سال جاری هزار ۸۱۴پرونده طلاق توافقی در دادگستری به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: طی ۵ماهه ابتدای سال جاری هزار و ۸۱۳پرونده با موضوع مطالبه مهریه به ثبت شده که آمار نشانگر رشد در این زمینه می باشد.

وی اعلام کرد: طلاق به درخواست زوجه و مطالبه نفقه به ترتیب۳.۶۴ درصد و ۸۵.۲۰ درصد در پنج ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

وی افزود: زوجین بایستی قبل از ازدواج شناخت کامل وجامعی از طرف مقابل و خانواده وی کسب نمایند و با آگاهی وشناخت دقیق پا به عرصه زندگی مشترک بگذارند.

وی با بیان اینکه از شرایط بسیار مهم ازدواج کفویت زوجین است،افزود: از مهم ترین عوامل پیوند پایدار و ازدواج موفق و زندگی آرام، هم شأن بودن زن و مرد  است.

این مقام قضائی با اشاره به اینکه مهمترین موضوع در کفویت، ایمان است،تاکید کرد: زوجین بایستی در فرهنگ،اخلاق و در مسائل مالی واقتصادی هم تراز باشند.

وی گفت: دوستان، یکی از منابع مهم در تحقیقات زوجین  محسوب می شوند و افرادی که مورد تحقیق قرار می گیرند باید واقعیت ها را منعکس نمایند و اطلاعات صحیح بدهند و به مطالبی که یقین ندارند را بیان نکنند.

این مقام قضائی خاطرنشان کرد:طبیعتا اختلاف سلیقه ها در ابتدای زندگی امری طبیعی و عادی است اما آنچه مهم است اگر در زندگی بحث و موضوعی که از سوی زوجین قابل حل نیست،باید از طریق مراجعه به مشاور  و یا به شیوه کدخدامنشانه و ریش سفیدی حل وفصل شود تا تبدیل به یک بحران غیرقابل حل نشود.

وی یکی از عمده مشکلات در زندگی زوجین ،عدم اطلاع از مسائل خاص زناشویی دانست وافزود: به نظر می رسد چنانچه زوجین و یا خانواده ها در این خصوص اطلاعات خود را افزایش دهند موجب پیشگیری از بسیاری از طلاق ها خواهد شد.

محمد سهرابی، مشاور خانواده نیز  با بیان اینکه یکی از مهمترین قشری که این روزها باید به مشاوره توجه کنند زوج های جوان هستند، در واقع نباید یک زوج با مشکل مواجه شود تا به مشاور مراجعه کند بلکه باید این فرهنگ در جامعه ایجاد شود که جوانان مشاوره کنند.

وی بیان کرد: متاسفانه نقش مشاوره ای خانواده ها در جامعه کم شده است و پدر و مادرها هم به جای مشاوره در زندگی زوج ها دخالت می کنند.

وی گفت: بر خلاف اینکه همگان فکر می کنند اعتیاد دلیل اصلی طلاق است اما باید گفت این عامل مهم است ولی نه به اندازه کم توانی زوج ها در زندگی اجتماعی.

سهرابی بیان کرد: زوج ها انتخاب های احساسی می کنند و خانواده ها در ازدواج ها نقش کمتری دارند و اصولا نقش مثبت خانواده ها در زندگی ها کم شده است و جوانان بی تجربه هم توان اداره زندگی در مواقع بحرانی و در کوچکترین بحث خانوادگی را ندارند.

سهرابی بیان کرد: ما در صف اول این بحران اجتماعی هستیم و می بینیم زوج هایی که سریال های ماهواره ای را می بینند شاهد بیشترین چالشهای اجتماعی هستند، همچنین برخی از شبکه های اجتماعی هم در این مسیر بی تاثیر نیستند.

وی بیان کرد: عملا در خانواده هایی که ماهواره وجود ندارد و یا سریال های جهت دار را مشاهده نمی کنند بحران کمتر است.

وی افزود: فیلمنامه های سریال های ماهواره ای را ببینید حتی آدم شرم می کند فیلم نامه این سریال ها را بخواند، بنیان خانواده در این سریال ها وجود ندارد و هدف از ساخت این سریال ها شکستن قبح برخی از کارهاست و حتی برای نهادینه کردن برخی مسائل در فرهنگ سایر کشورها توجیه های جوان پسند هم می آورند اما اگر به جامعه های این کشورها نگاه کنید این نوع زندگی در این کشورها وجود ندارد و طبق قوانین داخلی با بسیاری از این معضلات برخورد قانونی می کنند.

سهرابی از جوانان خواست آگاهی خود را در زمینه مقابله با بحرانهای اجتماعی و مدیریت موقعیتهای مختلف افزایش دهند و خانواده ها هم نقش مثبت را افزایش دهند.

وی بیان کرد: باید مشاوره های متخصص را در مراکز آموزشی مستقر کنیم و به جوانان آموزش دهیم.

نقش مثبت والدین در آموزش به زوج های جوان باید احیا شود

وی پیشگیری از بروز بحران ازدواج را مهم دانست و گفت: نباید زوج ها به حال خود رها شوند در گذشته زوج ها چندین ماه در کنار خانواده های اصلی زندگی می کردند و حمایت و رفته رفته مستقل می شدند باید این نقش ها احیاء شوند.

یک محقق حوزه خانواده نیز اظهارداشت: در اسلام الگوهای عملی برای زوج ها وجود دارد، باید این الگوها معرفی شوند.

حجت الاسلام محمد قاسمی نژاد افزود: چرا باید شاهد رشد طلاق باشیم در حالیکه مسئولان و خانواده ها در خصوص این بحران اجتماعی حساس شده اند باید دلایل را احصا کنیم.

وی بیان کرد: ازدواج ها باید پایدار باشند و ازدواج زمانی روی دهد که اقتصاد خانواده تامین باشد و دو طرف هم به یک بلوغ فکری برای زندگی مشترک رسیده باشند در حقیقت ازدواج تحمیل کردن خواسته به دیگری نیست بلکه انعطاف در مقابل فرد دیگری است که باید در کنار او زوج یا زوجه تکمیل شود.

وی افزود: اخلاق انسانی و کرامات فردی باید در خانواده ها، مدارس و دانشگاهها به جامعه تزریق شود.

قاسمی نژاد ادامه داد: متاسفانه محرک های جدی در زمینه سوق دادن جوانان به طلاق وجود دارد، زوج ها هر روز ساعت ها مشغول موبایل و ماهواره شده اند و بحران های اقتصادی نیز وجود دارند و به سادگی با نخستین تلاطم زوج ها زندگی را فدای ظواهر می کنند.

وی گفت: قانون نمی تواند جلوی طلاق را بگیرد بلکه فرهنگ باید در این زمینه نقش آفرینی کند و مهمترین کانون فرهنگی هم خانواده های اصلی هستند که زوج ها از دل آن ها تشکیل خانواده می دهند.

ترویج فرهنگ اصیل اسلامی – ایرانی، افزایش مهارت زندگی، نقش آفرینی مثبت خانواده ها و جلوگیری از دخالت منفی در خانواده های جوان، پایداری شغل ها، جلوگیری از رواج اعتیاد، هوشمندی مردم در مقابل شبکه های ماهواره ای و شبکه های اجتماعی مبتنی بر تلفن همراه طبق اعلام کارشناسان خانواده مهمترین عامل در جلوگیری از طلاق و استحکام خانواده ها به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط:

براساس آمار سازمان ثبت احوال در ۹ ماه ابتدای سال جاری، ۱۳۵ هزار طلاق در کشور ثبت شده است که در این میان تعداد زیادی از زوجین پیش از رسیدن به سالگرد ازدواجٰ، از یکدیگر جدا شده‌اند. طلاق در کشور ما...
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در حال حاضر به ازای هر ساعت ۱۹ طلاق در کشور رخ می‌دهد اظهار داشت: قبلاً فاصله ازدواج و طلاق ۵ تا ۷ سال بود، اکنون ۳ تا ۵ سال تعریف شده است،...
مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه افراد به کارگرفته شده در مراکز مشاوره باید از تخصص و تبحر کافی برخوردار باشند؛ گفت: پذیرفته نیست با وجود بیش از 300 مشاور در استان آمار طلاق مثل عقربه ساعت به جلو...
سخنگوی وزارت کشور اعلام کرد که در سال گذشته میانگین طول مدت ازدواج های منجر به طلاق ۸.۳ سال، میانگین سن طلاق در کشور برای مردان ۳۱.۵ سال و برای زنان ۲۷.۵ سال بوده است. سید سلمان سامانی در رابطه با...
حضور رییس جمهور در شرکت گل گهر و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه ای در استان کرمان

حضور رییس جمهور در شرکت گل گهر و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه ای در استان کرمان

حضور رییس جمهور در شرکت گل گهر و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های توسعه ای در استان کرمان ورود رییس جمهور به فرودگاه بین المللی سیرجان گزارش تصویری اولین برف زمستانی سیرجان در سال ۹۶ گزارش تصویری از حضور گسترده مردم سیرجان در پای صندوق‌های رای
تازه‌های عکس
 • آخرین خبرها

 • اوقات شرعی

 • آب و هوا

  سیـــــرجـــــان
  بهمن ۲۹, ۱۳۹۶, ۲۳:۰۴
  صاف
  صاف
  16°C
  فشار کنونی: 1010 mb
  رطوبت: 29%
  سرعت باد: 11 km/h جنوبجنوبغرب
  تند باد: 11 km/h
  UV-Index: 0
   
 • اخبار سیرجان

 • کارتون