10
بی ثمری درختان پسته سیرجان

پسته‌کاران سیرجان ۸ هزار میلیارد ریال سرمایه از دست دادند

  • کد خبر : 1334
  • ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۷:۴۹
پسته‌کاران سیرجان ۸ هزار میلیارد ریال سرمایه از دست دادند

مدیر جهاد کشاورزی سیرجان گفت: ۲۹ هزار و ۵۰۰ کشاورز و بهره‌بردار پسته در سیرجان، ۸ هزار میلیارد ریال درآمد و سرمایه خود را از دست دادند. اکبر محمود‌آبادی اظهار داشت: ۴۳ هزار هکتار باغ و مزرعه پسته ثمری شهرستان سیرجان امسال محصولی ندارند و ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر کشاورز و بهره‌بردار این محصول […]

مدیر جهاد کشاورزی سیرجان گفت: ۲۹ هزار و ۵۰۰ کشاورز و بهره‌بردار پسته در سیرجان، ۸ هزار میلیارد ریال درآمد و سرمایه خود را از دست دادند.

اکبر محمود‌آبادی اظهار داشت: ۴۳ هزار هکتار باغ و مزرعه پسته ثمری شهرستان سیرجان امسال محصولی ندارند و ۲۹ هزار و ۵۰۰ نفر کشاورز و بهره‌بردار این محصول در سیرجان، ۸ هزار میلیارد ریال درآمد و سرمایه خود را از دست دادند.

وی افزود: سال گذشته کشاورزان سیرجانی ۳۵ هزار تن پسته خشک و فرآوری شده را به ارزش ۱۰ هزار میلیار ریال برداشت کردند که روزهای خوش زندگی کشاورزان را رقم زد، اما امسال میزان برداشت پسته در این شهرستان به پنج تن هم نمی‌رسد و کشاورزان دلگرم به درآمد خود نیستند.

محمودآبادی با اطلاق یک بحران برای کشاورزان به علت ضرر و زیان ناشی از درآمد آنان گفت: از کشاورزان می‌خواهیم که با دلگرمی درختان پسته خود را رسیدگی و کوددهی و مبارزه با آفات را داشته باشند تا بتوانند حداقل برای سال آینده محصولی را داشته باشند.

محمد امیرزاده از کارشناسان کشاورزی نیز اظهار داشت: در بررسی‌های کارشناسی به عمل آمده، سه علت را عامل این بحران می‌دانیم.

وی افزود: سال گذشته درختان پسته دارای محصول خوبی بودند و بار زیادی را تحمل کردند و امسال قطعا محصول کمتری دارند، همچنین نوسانات دمایی اسفند ماه گذشته، میوه و دانه پسته را از بین برد.

امیرزاده عنوان کرد: خشکسالی‌ها موجب تشدید آفات شد و آفت پسیل پسته در تمام درختان پسته محصول امسال را از بین برد.

اما برخی از کشاورزان استفاده از سم‌های نامرغوب و بدون نظارت را در بازار، موجب این همه خسارت و نابودی محصول پسته می‌دانند و می‌گویند: ۴۰ سال است کشاورز پسته هستم و هیچ سالی مانند امسال نبود.

کشاورزان پسته‌کار سیرجان از مسؤولان درخواست رسیدگی و راهکار برای جبران این همه خسارات هستند.

لینک کوتاه : https://sirjannews.ir/?p=1334
  • منبع : فارس

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام های بسیار طولانی منتشر نخواهد شد.