معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مشکلات کشاورزان در زمینه کاشت گردو گفت: باید ارقام جدید گردو کاشت شود. به گزارش خبرنگار مهر، عباس کشاورز جمعه شب در جشنواره گردو اظهار داشت: گردو یک گیاه قدیمی است و دوره بازدهی‌اش بیش از ۱۰۰ سال است و خصوصیات خوبی که دارد خاک را حفظ و […]

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به مشکلات کشاورزان در زمینه کاشت گردو گفت: باید ارقام جدید گردو کاشت شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس کشاورز جمعه شب در جشنواره گردو اظهار داشت: گردو یک گیاه قدیمی است و دوره بازدهی‌اش بیش از ۱۰۰ سال است و خصوصیات خوبی که دارد خاک را حفظ و هوا را تلطیف می‌کند. سرنوشت مردم بافت به این محصول گره‌خورده است و هرکس تولید انجام می‌دهد باید تولیدش بهره‌ور باشد و گردو برای مناطق مرتفع مناسب است.

وی با بیان اینکه گردو دچار چندین مشکل است، گفت: اولین مشکل گردو این است که بهره‌وری پایین دارد و میزان عملکرد قابل‌قبول نیست و باید یک سری ارقام جدید با خصوصیات کیفی و تولید بیشتر معرفی کنیم. دومین مشکل گردو کرم خراط است که آسیب‌های جدی به گردو وارد کرده است که ناشی از کم‌آبی، تغذیه و طبیعت است و راه‌حل دارد و باید بیشتر توجه شود.

کشاورز ادامه داد: سومین مشکلی که گردوی را تهدید می‌کند با توجه به تغییر اقلیم سرمازدگی است و باید حتما ارقامی که مقاوم به سرما هستند یا گل‌دهی‌شان بعد از بروز سرما است به کشاورز معرفی کنیم.

وی گفت: چهارمین مشکلی که گردو دارد هزینه برداشت گردو بالا است و راه‌حلش در کوتاه‌مدت برای دستگاه‌های برداشت معرفی کنیم و برای بلندمدت کمک می‌کنیم که ارتفاع گردو کاهش یابد تا راحت تر و هزینه‌اش کمتر باشد و باید چندین تهدیدش را حل کنیم و قول می‌دهم که این تهدیدات حل شود.

این خبر را با دوستانتان به اشتراک بگذارید: