تابستان در حالی در کرمان هر روز داغ تر می شود که منابع آبی استان در برخی از شهرستان ها از جمله در رفسنجان و زرند با چالش مواجه شده و صرفه جویی در مصرف آب ضروری است. استان کرمان هر چند در سال جاری با بارش‌های قابل توجهی مواجه بود اما حقیقت این است […]

تابستان در حالی در کرمان هر روز داغ تر می شود که منابع آبی استان در برخی از شهرستان ها از جمله در رفسنجان و زرند با چالش مواجه شده و صرفه جویی در مصرف آب ضروری است.

استان کرمان هر چند در سال جاری با بارش‌های قابل توجهی مواجه بود اما حقیقت این است که به دلیل کمبود بارندگی در سال ۹۶ و ۹۷ منابع آب کرمان با افت بسیار شدید همراه شده است، بارش‌های سال آبی جاری حتی به متوسط بارندگی دراز مدت استان نیز نرسیده و همین مساله دلیلی شده است بر اینکه تامین آب شرب در شهرستانهای شمالی استان کرمان با مشکل و محدودیت جدی همراه شود.

کمبود آب ابتدا خود را در شهر کرمان نشان داد و دسترسی مردم به آب شرب محدود شده است هر چند شهروندان از قطعی آب خبر می‌دهند اما شرکت آب و فاضلاب استان کرمان می‌گوید این قطعی‌ها ناشی از افت فشار آب به دلیل افزایش مصرف توسط مشترکان است.

اما راهکار برای رفع مشکل شهر کرمان صرفه جویی بیشتر مردم بیان شده است، این در حالی ست که در شهرهای رفسنجان و زرند که از بزرگترین مراکز جمعیتی کرمان محسوب می‌شوند نیز این روزها مردم از کم آبی خبر می‌دهند.

وعده‌ها عملی نشد و دشت خاکی‌ها آب ندارند

در برخی از روستاها از جمله دشت خاک در شهرستان زرند نیز مردم ماههاست با قطعی آب روبرو هستند و هر چند مسئولان چند هفته قبل از رفع مشکل طی چند روز خبر داده بودند اما با گذشت زمان مشکل رفع نشده و مردم گرمای طاقت فرسای تابستان را بدون آب سپری می‌کنند.

در اکثر این مناطق تنها راهکار شهروندان تامین آب در ظرف‌های پلاستیکی و انتقال دستی آب به منازل است.

مدیر عامل آب منطقه‌ای کرمان در گفتگو با مهر از کمبود آب شرب در شهرستانهای مختلف استان کرمان خبر می‌دهد و از مردم می‌خواهد صرفه جویی و مصرف بهینه آب در بخش‌های مختلف را بیشتر کنند.

کمبود شدید منابع آب شرب در استان کرمان

محمد علیزاده می‌گوید: مردم باید بدانند که تامین آب شرب و منابعی که بتوان از آنها به عنوان آب شرب استفاده کرد بسیار هزینه بر و مشکل است و کمبود شدید در این زمینه وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه ۹۴ درصد آبهای موجود در کرمان در بخش کشاورزی استفاده می شود، تصریح کرد: مسدود شدن چاه های غیر مجاز، مصرف علمی آب در بخش کشاورزی، اصلاح الگوی کشت در استانی مانند کرمان که با کاهش شدید بارندگی و تغییر اقلیم مواجه است بسیار ضروری می باشد.

وی خواستار کاهش برداشت آب از منابع آب زیر زمینی مطابق با برنامه هفتم توسعه شد و بیان کرد: این کاهش باید در سه بخش شرب، کشاورزی و صنعت اتفاق بیفتد.

وی بیلان مصرف آب از منابع آب زیر زمینی کرمان را منفی اعلام کرد و خواستار توجه جدی مردم، دستگاههای دولتی و شرکتها در بخشهای مختلف صنعت، کشاورزی شد.

خبری از جیره بندی آب نیست

این روزها اما به نظر می رسد می رسد که ساکنان شهرهای زرند و رفسنجان از مشکلات بیشتری در خصوص تامین آب شرب مواجه هستند، در حالیکه شایعاتی در خصوص جیره بندی آب مطرح بود اما فرمانداران هر دو شهرستان جیره بندی آب را تکذیب کرده اند.

فرماندار زرند در گفتگو با مهر می‌گوید: هر گونه جیره بندی آب شایعه است اما مردم باید بدانند با کمبود آب مواجه هستیم چون منابع موجود محدود است و با توجه به گرم شدن هوا مصرف مشترکان افزایش یافته به همین دلیل افت فشار آب در شبکه روی می‌دهد.
علی صادق زاده می‌گوید: طی روزهای اخیر اقدام به دو حلقه چاه جدید حفر شده است و به دنبال تامین اعتبار برای اتصال این چاه ها به شبکه آب شرب شهر هستیم.

وی می‌گوید: اگر مردم و دستگاههای دولتی و بخش خصوصی همکاری کنند تابستان را می توانیم بدون مشکل پشت سربگذاریم.

فرماندار زرند بیان کرد: مردم باید بدانند بارندگی های اخیر نتوانسته کسری آب منابع زیر زمینی را جبران کند و بسیاری از چاه های آب با کاهش آبدهی مواجه شده اند.

وی در خصوص کمبود آب در برخی از روستاها نیز گفت: پیگیری های لازم در این خصوص انجام شده و تلاش می کنیم مشکل به زودی رفع شود.

مصرف آب در رفسنجان افزایش یافته است

فرماندار رفسنجان نیز در گفتگو با مهر جیره بندی آب را منتفی دانسته است و به خبرنگار مهر می‌گوید: وجود باغ های کشاورزی در این شهرستان منجر به افزایش برداشت آب شده است و به همین دلیل کیفیت آب در برخی از مناطق کاهش یافته و برخی از چاه ها نیز با کاهش شدید آبدهی و دبی آب مواجه هستند اما مسلماً جیره بندی آب نخواهیم داشت.

مجید فصیحی هرندی می‌گوید: در سال جاری گرمای ناگهانی موجب افزایش بی رویه مصرف آب شده است در سال گذشته مصرف ۶۰۰ لیتر در ثانیه بود اما در سال جاری با همان تعداد مشترک ۷۵۰ لیتر آب در ثانیه استفاده می شود پس تنها راهکار صرفه جویی است.

وی می افزاید: مردم به دلیل افت فشار آب اقدام به نصب پمپ بعد از کنتور و انتقال آب به مخازن کرده اند که همین امر موجب بی آبی برای شهروندانی شده که پمپ ندارند و یا در انتهای شبکه قرار گرفته اند.

وی اضافه کرد: باید همه با هم همکاری کنیم تا روزهای گرم سال را سپری کنیم و همه از منابع موجود بهره مند باشند.

فرماندار رفسنجان از حفر چند حلقه چاه جدید در رفسنجان خبر داد و گفت: با این اقدام مشکل کمی کاهش یافته است اما مصرف بهینه آب موجود بسیار مهم است.

طرح های نمایشی جواب نداد / ‏‬ توسعه کشاورزی متوقف شود

بسیاری از کارشناسان بر این باروند که در استانی مانند کرمان که ۳۰ سال با خشکسالی دست و پنجه نرم می کند و تغییرات اقلیمی موجب افزایش دمای هوا شده است باید طرح های توسعه از سمت کشاورزی به صنعت و معدن سوق داده شود اما با وجود اینکه سال هاست مسئولان و رسانه ها تذکر می‌دهند اما همچنین بیش از ۹۰ درصد آب استان کرمان در بخش کشاورزی استفاده و پیش بینی می شود با ادامه این اوضاع طی چند سال آینده نه تنها آبی برای کشاورزی باقی نمی ماند بلکه حتی تامین آب شرب استان نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

در زمان استاندار سابق کرمان با تبلیغات فراوان طرحی برای کاهش مصرف آب و ساماندهی منابع موجود تدوین شد، طرح های انتقال آب حوزه به حوزه از بهشت آباد، خلیج فارس، انتقال آب از صفا رود در دستور کار قرار گرفت که برخی متوقف شد و برخی نیز نیمه کاره مانده است.

آنچه که امروز مردم استان با آن مواجه هستند ناشی از اشتباه سال های گذشته در خصوص توسعه کشاورزی در استانی است که جزو استان های کم بارش در کشور محسوب می شود و ادامه این روند و عدم برنامه ریزی برای مصرف بهینه می تواند اوضاع را طی سال های آینده بیشتر کند.

  • منبع خبر : مهر